2016-04-10 20:52
Hejsan,
Här följer en sammanfattning från veckans föräldramöte i fotboll för P08 samt från söndagens möte kring bokning av träningstider på 5-mannaplanen.
Laget:
12 st spelare
Tränare:
Magnus Rylander
Assisterande Tränare:
Anna Svedberg
Alexander Widén
Niklas Byström
Vi startar säsongen i månadsskiftet April/Maj med en liten kick off med barn och föräldrar. Återkommer om tid och plats.
Efter kick off kommer vi att träna på grus. Återkommer med tid och plats. Detta beror på hur/när det torkar upp och vilka planer som är tillgängliga.
Träning på gräs på Själevads IP:
Måndag kl 17:30-18:30 på Nedre plan
Onsdag kl 18:30-19:30 på Övre plan
Träningar på gräs beräknas komma igång i mitten av Maj.
Vi kommer att spela i Moälvenserien i ett femmannalag. Återkommer i maj med matchtider. Om det går kommer vi att lägga matchen på en träningstid så att det max blir 2 fotbollstillfällen i veckan.
Själevads IK har bestämt sig för att följa Sundbybergsmodellen vad gäller träningsfilosofi. Modellen utgår från Svenska fotbollsförbundets värderingar. Varje tränare har möjlighet att kvittera ut en bok från kansliet.
Som tränare har man möjlighet att få gå en nybörjarutbildning på 2 tillfällen och få ett så kallat C diplom. Detta krävs dock inte för att få vara tränare. Meddela till lagledare om ni är intresserade av utbildningen. Sannolikt kommer utbildningen att hållas innan säsongsstarten i maj.
Vi kommer inte att vara med på någon cup i år.
Det finns möjlighet att köpa klubbkläder på Intersport den 19 april kl 18-20. Laget håller med grön matchtröja. Barnen måste själva hålla med svarta shorts och gröna sockar.
I år måste barnen betala följande avgifter:
Medlemsavgift 200kr
Spelaravgift 350kr
Beting för hela säsongen 1000kr
Vi har fått en ansvarig förälder som kommer att styra upp fikaförsäljning vid hemmamatcher, Erika Hägglund(Hjalmar).
Vi saknar dock fortfarande frivilliga som vill hjälpa till med följande saker:
Anläggningsansvarig- Under en vecka ska P08 hjälpa till att krita planerna. Denna person styr upp denna verksamhet med hjälp från klubben.
Arrangemangsansvarig- Ansvarig från laget som styr upp vår medverkan under fotbollens dag och ev vårstädning.
Betingsansvarig- Samlar in pengar från laget och betalar in till klubben. MEd Kansliets hjälp kan vi sälja plastpåsar, Sesamhäften, grillsåser och första hjälpen kit. Finns det andra förslag går det också bra förstås. Alternativt kan var och en betala in 1000kr utan att behöva sälja något.
Hör av er till Linda Bergström om vad ni kan tänkas hjälpa till med!!
Peppa killarna inför årets säsong så träffas vi snart på/vid plan!!
MVH/Linda
0703133690